KELER KSZF » Többkörös kiegyenlítési modell

Többkörös kiegyenlítési modell

A KELER KSZF Zrt. 2024. február 1-jén, mind a rendszerrésztvevőkkel mind az MNB-vel történő előzetes egyeztetéseket követően, bevezette a többkörös kiegyenlítési modell rendszerét azzal a várakozással, hogy az új modell hozzájárul a nemteljesítések számának csökkenéséhez, a kiegyenlítési fegyelem erősödéséhez, ugyanakkor a teljes értékpapír kiegyenlítési folyamat hatékonyabbá válásához is. A bevezetés óta eltelt 3 hónap alapján szeretnénk visszamérni az új modell megítélését a piaci szereplők körében, ezért kérjük, hogy az alábbi kérdések megválaszolásával juttassa el részünkre véleményét!

Együttműködését előre is köszönjük, a kérdőív kiértékelését követően az eredményről ügyfeleinket tájékoztatni fogjuk.

1. Előnyösebbnek ítéli-e a bevezetett többkörös kiegyenlítési modell rendszerét a korábbi kiegyenlítési modell időzítéséhez képest?
Amennyiben NEM/Nincs változás, kérjük, részletezze:
2. Ön szerint a bevezetett többkörös kiegyenlítési modell, hozzájárul-e a teljes (OTC is) piaci kiegyenlítési folyamat hatékonyságához, az ügyletek tervezett teljesítési napján (ISD) történő kiegyenlítéséhez?
Amennyiben NEM/Nincs változás, kérjük, részletezze:
3. Az elszámolási/kiegyenlítési operatív folyamataikban eredményezett-e negatív változást a bevezetett kiegyenlítési modell a korábbi kiegyenlítési modellhez képest?
Amennyiben IGEN, kérjük részletezze:
4. A bevezetés óta eltelt időszakban érintettek voltak-e késedelmes teljesítésben vétlen kiválasztott vevőként?
Amennyiben IGEN, kérjük, fejtsék ki, okozott-e problémát ezen esetek kezelése operatív folyamataikban a korábbi kiegyenlítési modell időzítéséhez képest?
Amennyiben IGEN, kérjük részletezze:
5. A bevezetés óta eltelt időszakban érintettek voltak-e késedelmes teljesítésben vétkes eladóként?
Amennyiben IGEN, okozott-e likviditási problémát a Nemteljesítési érték (Lsd. ÁÜSZ 11.3.4.1.) teljesítése (visszatartott jóváírás vagy beszedési megbízás)?
6. Kérjük gondolják át és fejtsék ki, hogy el tudnak-e olyan nemteljesítési esetet képzelni, melynek során vétkes eladóként nem tudják biztosítani a Nemteljesítési érték* ellenértékét akár visszatartott jóváírás vagy beszedési megbízás formájában?
7. Összehasonlítva a korábbi és az új modellt, véleményük szerint növekedtek-e a piaci szereplők kockázatai, elsősorban a likviditási kockázatra fókuszálva?
Amennyiben IGEN, kérjük részletezze:
8. Javasolja-e a bevezetett többkörös kiegyenlítési modell rendszerének fenntartását?
Ha NEM, indoklás:
9. További észrevételek:

Kérdés esetén keressen minket a sales@kelerszf.hu e-mail címen!